Презентация на тему: Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”

Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Мақсаты:
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”
1/23
Средняя оценка: 4.4/5 (всего оценок: 45)
Код скопирован в буфер обмена
Скачать (125 Кб)
1

Первый слайд презентации: Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”

Изображение слайда
2

Слайд 2: Мақсаты:

1) Қазақстанның көрнекті ақыны С. Сейфулиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдету. «Аққудың айырылуы » поэмасымен оқушыларды таныстырып, поэмадағы негізгі идея – адал достық, шынайы, кіршіксіз, таза махаббат мәселесін көрсету ; 2) поэманы мазмұнына сай мәнерлеп, оқу дағдыларын дамыту. Махаббат пен зұлымдықты салыстыра отырып, ізгілік жөнінде ой қорыту дағдыларын дамыту ; 3) Адал достыққа үндеу, махаббаттың белгісі – аққуға жасалған зұлымдықты айта отырып, балалардың табиғатқа ізгілік қарым – қатынасын дамыту, қоршаған ортаны қорғауға шақыру, экологиялық тәрбие беру, жақсылық пен жамандықты ажырата білуге тәрбиелеу.

Изображение слайда
3

Слайд 3

Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін пысықтау. а) Біз ХІХ-ХХ ғасырлардың қандай ақын жазушыларымен таныстық? б) Топтық жұмыс. (Қысқаша мәліметті сызба бойынша толтыру.)

Изображение слайда
4

Слайд 4

№ Аты-жөні Кім болған Өмір сүрген жылдары Шығармалары 1 Абай (Ибраһим) Құнанбаев 2 Шәкәрім Құдайбердідіұлы 3 Мағжан Жұмабаев 4 Жамбыл Жабаев

Изображение слайда
5

Слайд 5

ІІІ. Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру. 1.Сәкен Сейфуллин деген кім? 2. Оның шығармашылығымен қашан таныстық? 3. Оның қандай шағармаларын білесің?

Изображение слайда
6

Слайд 6

- Бұл сөздерді қалай түсінесіңдер?

Изображение слайда
7

Слайд 7

“Аққудың айырылуы” поэмасымен танысу - Поэма деген не? - Поэма жанрының басқа лирикалық жанрдан айырмашылығы неде?

Изображение слайда
8

Слайд 8

Поэма - өлеңді повесть, өмірде болған не болуға тиіс күрделі құбылыстар мен келелі оқиғаларды, алуан- алуан адам тағдыры мен заман шындығын көлемді, желелі, эпика- лық не лирикалық сипаттағы өлең- мен суреттелген шығарма Поэмада үнемі лирикалық кейіпкер болады

Изображение слайда
9

Слайд 9

маржан құмы, күміс суы – коралловый песок, серебряная вода ғажық жар – влюбленные көркі еді – были украшением аққу күйі саңқылдады – послышалась лебединая несня жұбайына аққу келді – прилетел лебедь к паре бір мезгілде қалт етті – вдруг, в какое-то время жасыл ұшқын жарқ етті –неожиданно блеснула искра бұрқ атылды – выстрелил күңіренді көл – огорчилось озеро күйікке – к горечи шықты шырқап биікке –поднялся высоко төмен ағып – бросился лететь вниз өлімді де сүйгенімен бір көрді –встретить смерть вместе слюбимой Сөздік жұмысы

Изображение слайда
10

Слайд 10

Поэманың талдауы І. Кіріспе. ІІ. Екі аққудың кездесуі. ІІІ. Мергеннің аққуды атуы. І V. Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі.

Изображение слайда
11

Слайд 11

Топтық жұмыс І топқа. Кіріспе. 1) Кіріспеде не туралы жазылады? 2) Көлді сипаттаған үзіндіні оқулықтан тауып, жазып, оқып бер. 3) Көлді сипаттаудағы теңеулерді тауып көшіріп жаз. 4) Көлді мекен еткен аққу қандай?(Тірек сызба бойынша жауап бер) 5) Көлді тағы қандай құстар мекендейді? 6) Құстар қайтеді? Қос аққу

Изображение слайда
12

Слайд 12

Қос аққу

Изображение слайда
13

Слайд 13

5) Көлді тағы қандай құстар мекендейді? 6) Құстар қайтеді?

Изображение слайда
14

Слайд 14

ІІ топқа: Екі аққудың кездесуі. Бір мезгілде алыстан не естіледі? Екі аққудың кездескен сәтін мәтіннен тауып оқып бер. Кездескенде екі аққу қайтті?

Изображение слайда
15

Слайд 15

Екі аққу

Изображение слайда
16

Слайд 16

4 ) Екі аққудың бұл әрекетінен нені байқадыңдар? 5) Бұл бөлімде ақын нені жырлайды?

Изображение слайда
17

Слайд 17

ІІІ топқа: Мергеннің аққуды атуы. Аққулар айрылып кеткен соң не болды? “Суық жүрек” деп кімді айтады? ( суық жүрек деген сөздің синонимін табыңдар) Аққуға атылған оқ немен теңелген? Атылған оқ көлге қалай әсер етті? Көл қайтті?

Изображение слайда
18

Слайд 18

Көл

Изображение слайда
19

Слайд 19

І V топқа: Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі. Аққудың сыңары қалай күңірінеді?(мәтіннен тауып оқыңдар.Өз сөздеріңмен баяндаңдар) Зарлаған аққу мергенге не деп жалынды? Мергеннің өзін атпасын білген аққу қандай шешімге келді? Аққу өзінің өлімімен нені дәлелдеді? Аққу өлімінен қандай ой түюге болады?

Изображение слайда
20

Слайд 20

Бір-бірін тоқтаусыз көру, Бір-бірінсіз тірлік бірге болу ете алмайды Сүю, құрметтеу айырылмайды Жан құбылысы жанында болмаса, қайғыру Мәңгілік махаббат

Изображение слайда
21

Слайд 21

Аққу –киелі құс. Аққу –құстың сұлтаны. Аққуды атпа, досыңды сатпа. Аққуды атуға болмайды, махаббатты қорлауға болмайды. Мақал-мәтелдер

Изображение слайда
22

Слайд 22

Сабақтың қорытындысы Дастанның тақырыбы, идеясы неде? Поэманың мәселесі қандай? Мәселені қалай шешу керек? Дастан сендерді неге үйретті?

Изображение слайда
23

Последний слайд презентации: Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”

Үй тапсырмасы: а) мәтінді мәнерлеп оқы; ә) әр оқушы өзіне ұнаған сюжетін іріктеп жазып алып, оның мазмұнына сай сурет салып келу б)мәтін бойынша берілген актив сөздерді жаттау.

Изображение слайда