Презентация на тему: Географиялық есептер 1.Мына сандық масштабтарды атаулы масштаб түрінде жазың

Реклама. Продолжение ниже
Географиялық есептер 1.Мына сандық масштабтарды атаулы масштаб түрінде жазың. А) 1:10000 1 ) 1:100 1м=100см 1 см де 100 м Олай болса, 10000:100 =100м,1 см де
2. Атаулы масштабты сан масштаб түрінде жазың. А ) 1см де 25м 25 м×100=2500 А)1см де 25м 1:2500 1:2500 Ә) 1см де 20км Ә)1 см де 20 км 1км=100000см 1:2000000
3.Берілген қашықтық бойынша картаның масштабын табу. А ) Жер бетіндегі екі нүктенің арақашықтығы 23,5км. Ал картада 9,4см тең. Картаның масштабы қандай? Шешуі:
4. Картаның масштабы бойынша арақашықтықты табу. А ) Масштаб 1:200000 Картада арақашықтық 5см-ге тең. Жер бетіндегі қашықтықты табың. Шешуі : 1:200000 1см-де
5.Егер картадағы 1см² жер бетінде 1га тең болса онда картаның масштабы қандай болады? 1га дегеніміз ауданы 10000м² болатын жер участогы. Мысалы, 100 ×100=
6. Егер картаның сандық масштабы 1:200000 тең болса онда осы картадағы 5мм кесінді неше метрге тең? 1см де 2000м 1мм – 200м 5·200=1000м Жауабы:1000м
7.Егер масштаб 1:100000 тең болса, 4есе аса ірі атаулы масштабты табыңыз. 100000:4=25000 1:25000 1см – 250м
8.Масштабы 1:200000 тең картада ауылдар арасындағы қашықтық 10см бір ауылдан екінші ауылға 5км/ сағ жылдамдықпен жолаушы шықты. Бір ауылдан екінші ауылға жету
Географиялық есептер 1.Мына сандық масштабтарды атаулы масштаб түрінде жазың.
2) Жер шары шеңберінің 1градус доғасы қанша км екенін анықтаңыз. Шешуі: 40000:360градус=111км Жауабы: 1°= 111км
3)Африканың солтүстігінен оңтүстікке дейін қанша созылып жатқанын. Градус және км есебінде анықта. Солт.шеткі нүктесінің координатасы 37 ° с.е Оңт.шеткі
4 ) Қазақстанның солт. шеткі нүктесінің координатасы 55° 26мин с.е Оңт. шеткі нүктесінің координатасы 40° 56мин с.е
Ауаның көлемін табу 1.Егер ұзындығы 6м, ені 4м, биіктігі 3м сынып бөлмесіндегі ауаның салмағы қанша болатынын есептеп шығарыңыз. Шешуі: бөлмедегі ауаның
2.Көлемі 200м³ сынып бөлмесінің ауасында + 20 ° температурада қанша грамм су буы болады ? 1м³ ауада +20° температурада 17 грамм су буы болады 200×17 =3400 г
3. 1 тонна мұхит суынан қанша тұз алуыға болады ? 1л мұхит суында 35г тұз бар. 1т=1000кг=1000л 1000×35г=35000г=35кг Жауабы: 35 кг тұз бар.
4. Таудың етегінде + 20°, ал шыңында – 16° болса, таудың биіктігі қандай ? Температура 1000 метр биіктікте 6° төмендейді 20°- (-16 ° )=20+16=36° 36 ° : 6 =6
5.3 км биіктікте температура -6° көрсетті. Осы кезде Жер бетіндегі қандай болады.? 3·6=18° 18+ (-6)=12 Жауабы : Таудың етегінде t = 12 °
6. Әуежайда температура +24° болды. Ұшақ 9 км көтерілді. Ұшақтың сыртында температура қанша градус болады ? 9 км = 9000 м 9000 :1000=9 9·6=54 24 ° -54 ° = -30º
7. Барометр тау етегінде 740 мм, ал тау басында 440мм көрсетсе таудың биіктігі табың? 740- 440= 300 300·10=3000 м Әрбір 10м биіктікте қысым 1 мм кемиді
8. Таудың етегінде қысым 750мм болса, биіктігі 4 км таудың басында қысым қанша болады 4 км = 4000 м 4000 :10=400 750-400=350 мм Жауабы: Таудың басында 350мм
9. Мәскеу қаласының атмосфералық қысымы 748мм болса мұхит деңгейімен салыстырғанда оның биіктігі қандай ? Шешуі: ( 760-748)x10=120мм Мұхит деңгейінде биіктік 0
10. Егер елде жыл басында 12560 мың адам өмір сүрсе, жыл ішінде 118 мың адам дүниеге келсе, ал өлгендер 7,5 ‰-ні құраса, ел халқының саны жыл соңында қанша
12. Халықтың жылдық табиғи өсу мәнін промильмен есептеңіз. Бір жылда туған адамдардың саны 18500, өлгендер саны 13200, тұрғын халық саны 1596 мың адам Шешуі:
12. Елдегі өлім жетім коэффициентін анықтаңыз. Жыл бойында туылған адамдардың саны 760, табиғи өсу 4,2‰ ал халықтың саны 52730 адам K=(760·1000):52730 =76000 :
13. Жылдың аяғындағы елдегі тұрғын халықтың санын анықтау қажет, ол жылдың басында 10480 мың адам болды, Бір жыл ішінде елде 112 мың адам туылды, ал өлім-
14. Халықтың орташа тығыздығын табу үшін, халық санын жерінің аумағына бөлеміз. Қазақстандағы халықтың орташа тығыздығын табың. Т=X/A T=17 млн : 2,7млн= 6,2 =
15. Халықтың жұмыссыздық денгейін анықтайтын формула. Ж/ЭБХ · 100% Ж – Жұмыссыздық ЭБХ – Экономикаға белсенді халық Қазақстанның Оңтүстігінде ЭБХ = 3560 Ал
Тереңдікке байланысты 1)Егер жер бетінде температура 20° болса 363метр тереңдікте температура қанша болады. Шартты түрде әрбір 33м тереңдікте температура 1°
Сағаттық белдеулерге арналған есептер Жер шары 24 сағаттық белдеулерге бөлінген. Дөңгелек шардың ішкі бөлігі 360°қа тең. Бір сағаттық белдеуді табу үшін
2)Шығыс бойлықта орналасқан Алматы қаласында сағат 12:00 болғанда Батыс бойлықта орналасқан Вашингтон қаласында сағат қанша болады. Шешуі : 1 ) Алматы,
3)Егер 32° ш.б орналасқан Анкара қаласында сағат 9сағ 56мин, 78° ш.б орналасқан Нью-Дели қаласында сағат қанша болады. 78° - 32° = 46° 46°· 4мин = 184 мин
1/31
Средняя оценка: 4.6/5 (всего оценок: 90)
Код скопирован в буфер обмена
Скачать (133 Кб)
Реклама. Продолжение ниже
1

Первый слайд презентации: Географиялық есептер 1.Мына сандық масштабтарды атаулы масштаб түрінде жазың. А) 1:10000 1 ) 1:100 1м=100см 1 см де 100 м Олай болса, 10000:100 =100м,1 см де 100 м 2)1:1 Ә ) 1 :100000 100000см =1км 1см де 1 км 1см де 1км 100000:100000=1км 3)1:10 Б) 1:1000000 1000000:100000=10км 1см де 10км 1см де 10км

География пәні бойынша олимпиадалық есептерді шығарудың тиімді жолдары тиімді тәсілі

Изображение слайда
1/1
2

Слайд 2: 2. Атаулы масштабты сан масштаб түрінде жазың. А ) 1см де 25м 25 м×100=2500 А)1см де 25м 1:2500 1:2500 Ә) 1см де 20км Ә)1 см де 20 км 1км=100000см 1:2000000 20км×100000=2000000 1:2000000

Изображение слайда
1/1
3

Слайд 3: 3.Берілген қашықтық бойынша картаның масштабын табу. А ) Жер бетіндегі екі нүктенің арақашықтығы 23,5км. Ал картада 9,4см тең. Картаның масштабы қандай? Шешуі: 23,5:9,4=2,5км 1см де 2,5км 1 : 250000,0 1:250000 Ә)15000м арақашықтықты картада 3см орналастырды. Картаның масштабын табың. Шешуі : егер 1500м-ді 3см-ге орналастырған болса, 1см-дің қанша екенін табуымыз керек. Ол үшін 1500:3=500м 1см-де 500м Сан масштаб түрінде 1:50000 Б ) Жер бетінде арақашықтық 340м, ал картада 17см тең. Картаның масштабын табыңдар. 340:17=20м 1см-де 20м 1:2000

Изображение слайда
1/1
4

Слайд 4: 4. Картаның масштабы бойынша арақашықтықты табу. А ) Масштаб 1:200000 Картада арақашықтық 5см-ге тең. Жер бетіндегі қашықтықты табың. Шешуі : 1:200000 1см-де 2км 2км·5=10км Жауабы: 10км Ә) Екі нүктенің арасы жер бетінде 5000м. Масштаб 1:50000 картадағы қашықтықты табың. Шешуі: 1:50000 1см-де 500м 5000:500=10см Жауабы : 10см

Изображение слайда
1/1
5

Слайд 5: 5.Егер картадағы 1см² жер бетінде 1га тең болса онда картаның масштабы қандай болады? 1га дегеніміз ауданы 10000м² болатын жер участогы. Мысалы, 100 ×100= 10000м² 1см²-1га 1см²-10000м² 1см-100м немесе 1:10000 1см – 100м

Изображение слайда
1/1
6

Слайд 6: 6. Егер картаның сандық масштабы 1:200000 тең болса онда осы картадағы 5мм кесінді неше метрге тең? 1см де 2000м 1мм – 200м 5·200=1000м Жауабы:1000м

Изображение слайда
1/1
7

Слайд 7: 7.Егер масштаб 1:100000 тең болса, 4есе аса ірі атаулы масштабты табыңыз. 100000:4=25000 1:25000 1см – 250м

Изображение слайда
1/1
Реклама. Продолжение ниже
8

Слайд 8: 8.Масштабы 1:200000 тең картада ауылдар арасындағы қашықтық 10см бір ауылдан екінші ауылға 5км/ сағ жылдамдықпен жолаушы шықты. Бір ауылдан екінші ауылға жету үшін қанша уақыт керек. 1:200000 1см де 2км 2км×10=20км 20км:5км/сағ =4сағ

Изображение слайда
1/1
9

Слайд 9

Белгілі бір нүктенің координатасын анықтау 1 ) А Қаласының координатасын анықтау. А қаласы 20-30 градус параллельдің аралығында орналасқан 20градустан А қаласына дейінгі қашықтықты градус есебімен анықтау керек. 20 -30 градус аралығы 10градусқа тең. Оны сызғышпен өлшегенде 27мм. Олай болса 10градус=27мм. Ал 20 градустан А қаласына дейін 14мм. Осы 14мм-дің неше градусқа тең екенін табуымыз керек 10° – 27мм X =(14мм·10°) :27мм =5,18° X – 14мм 20+5,18=25,18° с.е 25,18°=25° 6мин 48 сек 1°=60 0,1=6мин 1мин=60сек 0,1мин=6сек 6·8=48сек

Изображение слайда
1/1
10

Слайд 10: 2) Жер шары шеңберінің 1градус доғасы қанша км екенін анықтаңыз. Шешуі: 40000:360градус=111км Жауабы: 1°= 111км

Изображение слайда
1/1
11

Слайд 11: 3)Африканың солтүстігінен оңтүстікке дейін қанша созылып жатқанын. Градус және км есебінде анықта. Солт.шеткі нүктесінің координатасы 37 ° с.е Оңт.шеткі нүктесінің координатасы 35° о.е Екі нүктесінің арақашықтығы 37° с.е +35 о.е = 72° тең 72°·111=7992км=8000км Жауабы:72° 8000км Африканың батыстан шығысқа арақашықтығын табу. Батыс шеткі нүктесінің координатасы 16º б.б Шығыс шеткі нүктесінің координатасы 53º ш.б 10ºпараллель арқылы өтеді. 10º параллельде 1 º доғаның ұзындығы 109км тең. 16º б.б + 53º ш.б = 69º 69º·109км = 7521км = 7,5км Жауабы : 69 ° 7,5км

Изображение слайда
1/1
12

Слайд 12: 4 ) Қазақстанның солт. шеткі нүктесінің координатасы 55° 26мин с.е Оңт. шеткі нүктесінің координатасы 40° 56мин с.е

55°26мин - 40°56 мин = 14°30мин =14,5° 14,5·111км= 1609,5км=1600км Бат ыс шеткі нүктесінің шеткі координатасы 46° 30мин Шығыс шеткі нүктесінің координатасы 87° 20мин 87°20мин-46°30мин =40°50мин=41º 50°паралель ар қ ылы өтеді 50° параллельде 1° доғаның ұзындығы - 71,7км оны жуықтағанда -72км 41°·72км=2982км=3000км

Изображение слайда
1/1
13

Слайд 13: Ауаның көлемін табу 1.Егер ұзындығы 6м, ені 4м, биіктігі 3м сынып бөлмесіндегі ауаның салмағы қанша болатынын есептеп шығарыңыз. Шешуі: бөлмедегі ауаның көлемін табамыз. V=a·b·c V=3·6·4=72м³ 1м³ ауаның салмағы 1кг 300грамм = 1,3кг 72·1,3=93,6кг Жауабы: 93,6кг

Изображение слайда
1/1
14

Слайд 14: 2.Көлемі 200м³ сынып бөлмесінің ауасында + 20 ° температурада қанша грамм су буы болады ? 1м³ ауада +20° температурада 17 грамм су буы болады 200×17 =3400 г 3400г:1000=3,4л 1000г =1 л

Изображение слайда
1/1
Реклама. Продолжение ниже
15

Слайд 15: 3. 1 тонна мұхит суынан қанша тұз алуыға болады ? 1л мұхит суында 35г тұз бар. 1т=1000кг=1000л 1000×35г=35000г=35кг Жауабы: 35 кг тұз бар

Изображение слайда
1/1
16

Слайд 16: 4. Таудың етегінде + 20°, ал шыңында – 16° болса, таудың биіктігі қандай ? Температура 1000 метр биіктікте 6° төмендейді 20°- (-16 ° )=20+16=36° 36 ° : 6 =6 6·1000=6000 м =6 км Жауабы: 6 км

Изображение слайда
1/1
17

Слайд 17: 5.3 км биіктікте температура -6° көрсетті. Осы кезде Жер бетіндегі қандай болады.? 3·6=18° 18+ (-6)=12 Жауабы : Таудың етегінде t = 12 °

Изображение слайда
1/1
18

Слайд 18: 6. Әуежайда температура +24° болды. Ұшақ 9 км көтерілді. Ұшақтың сыртында температура қанша градус болады ? 9 км = 9000 м 9000 :1000=9 9·6=54 24 ° -54 ° = -30º Жауабы:-30 °

Изображение слайда
1/1
19

Слайд 19: 7. Барометр тау етегінде 740 мм, ал тау басында 440мм көрсетсе таудың биіктігі табың? 740- 440= 300 300·10=3000 м Әрбір 10м биіктікте қысым 1 мм кемиді

Изображение слайда
1/1
20

Слайд 20: 8. Таудың етегінде қысым 750мм болса, биіктігі 4 км таудың басында қысым қанша болады 4 км = 4000 м 4000 :10=400 750-400=350 мм Жауабы: Таудың басында 350мм

Изображение слайда
1/1
21

Слайд 21: 9. Мәскеу қаласының атмосфералық қысымы 748мм болса мұхит деңгейімен салыстырғанда оның биіктігі қандай ? Шешуі: ( 760-748)x10=120мм Мұхит деңгейінде биіктік 0 м, бұл қалыпты қысым 760мм болады

Изображение слайда
1/1
22

Слайд 22: 10. Егер елде жыл басында 12560 мың адам өмір сүрсе, жыл ішінде 118 мың адам дүниеге келсе, ал өлгендер 7,5 ‰-ні құраса, ел халқының саны жыл соңында қанша болатындығын есептеңіз

Шешуі : 7,5‰ қанша адам болатынын табу керек 12560000 ---- 1000‰ Х ---- 7,5‰ Х = (12560000·7,5) : 1000= 12560·7,5=94200 адам Табиғи өсім 118000 -94200=23800 адам Жылдың соңында 12560000+23800 = 12583800=12583,8 мың = 12584 мың

Изображение слайда
1/1
23

Слайд 23: 12. Халықтың жылдық табиғи өсу мәнін промильмен есептеңіз. Бір жылда туған адамдардың саны 18500, өлгендер саны 13200, тұрғын халық саны 1596 мың адам Шешуі: Табиғи өсім 18500-13200= 5300 адам 1/1000 = 1 ‰ N K=----- • 1000‰ K= (5300 x 1000):1596000=5300:1596=3.3 X K – коэфициент N –табиғи өсім X – халық саны Жауабы: 3,3 ‰

Изображение слайда
1/1
24

Слайд 24: 12. Елдегі өлім жетім коэффициентін анықтаңыз. Жыл бойында туылған адамдардың саны 760, табиғи өсу 4,2‰ ал халықтың саны 52730 адам K=(760·1000):52730 =76000 : 52730= 14,4 ‰ 14,4- х = 4,2 X=14,4 – 4,2 = 10,2 ‰ Жауабы: Өлім-жітім коэффициенті -10,2 ‰

Изображение слайда
1/1
25

Слайд 25: 13. Жылдың аяғындағы елдегі тұрғын халықтың санын анықтау қажет, ол жылдың басында 10480 мың адам болды, Бір жыл ішінде елде 112 мың адам туылды, ал өлім- жітім - 9,1 ‰ Шешуі : 9,1 ‰ қанша адамды құрайды 10480000 ---- 1000‰ Х ------ 9,1‰ Х= (112000·9,1):1000=95368 адам 112000 – 95368 = 16732 адам 10480000+16732=10496,7мың адам

Изображение слайда
1/1
26

Слайд 26: 14. Халықтың орташа тығыздығын табу үшін, халық санын жерінің аумағына бөлеміз. Қазақстандағы халықтың орташа тығыздығын табың. Т=X/A T=17 млн : 2,7млн= 6,2 = 6 адам

Изображение слайда
1/1
27

Слайд 27: 15. Халықтың жұмыссыздық денгейін анықтайтын формула. Ж/ЭБХ · 100% Ж – Жұмыссыздық ЭБХ – Экономикаға белсенді халық Қазақстанның Оңтүстігінде ЭБХ = 3560 Ал жұмыссыздық 260 адам. Жұмыссыздық денгейін табың. (260 : 3560) · 100% = 7,3 %

Изображение слайда
1/1
28

Слайд 28: Тереңдікке байланысты 1)Егер жер бетінде температура 20° болса 363метр тереңдікте температура қанша болады. Шартты түрде әрбір 33м тереңдікте температура 1° жоғарылайды. 363:33=11 11·1градус=11 ° 11 ° + 20° = 31°

Изображение слайда
1/1
29

Слайд 29: Сағаттық белдеулерге арналған есептер Жер шары 24 сағаттық белдеулерге бөлінген. Дөңгелек шардың ішкі бөлігі 360°қа тең. Бір сағаттық белдеуді табу үшін 360:24=15° 1сағат = 15° 1сағат = 60мин 60мин : 15° = 4мин 1)2-ші сағаттық белдеуде орналасқан Мәскеу қаласында сағат 23:00 болса, 5-ші сағаттық белдеуде орналасқан Астана қаласында сағат қанша болады? Шешуі: 5-2=3 23сағ + 3сағ = 26сағ 26 -24 = 2сағ Жауабы: сағат түнгі 2:00

Изображение слайда
1/1
30

Слайд 30: 2)Шығыс бойлықта орналасқан Алматы қаласында сағат 12:00 болғанда Батыс бойлықта орналасқан Вашингтон қаласында сағат қанша болады. Шешуі : 1 ) Алматы, Вашингтон қалаларының координатасын табу керек. 2)Олардың арақашықтығын табамыз. 3)Шыққан санды 15°қа бөлеміз. 4)Уақытты табу керек. Шешуі: Вашингтонның координатасы 77° б.б Алматының координатасы 76° ш.б 76+77=153° 153° : 15 = 10,2сағ 10,2сағ = 10сағ 12мин 12:00 - 10сағ 12мин = 1сағ 48мин Жауабы: сағат түнгі 1сағ 48 мин

Изображение слайда
1/1
31

Последний слайд презентации: Географиялық есептер 1.Мына сандық масштабтарды атаулы масштаб түрінде жазың: 3)Егер 32° ш.б орналасқан Анкара қаласында сағат 9сағ 56мин, 78° ш.б орналасқан Нью-Дели қаласында сағат қанша болады. 78° - 32° = 46° 46°· 4мин = 184 мин 184мин : 60=3сағ 4мин 9сағ 56мин +3сағ 4мин= 13 сағ

Изображение слайда
1/1
Реклама. Продолжение ниже